Elna America RFS-16V221MH5#5
RFS-16V221MH5#5 picture photo
Mfg. Part Number
RFS-16V221MH5#5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
RFS-16V221MH5#5.pdf
Availability of RFS-16V221MH5#5
QUANTITY
RFS-16V221MH5#5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS-16V221MH5#5
Internal Part NumberEIS-RFS-16V221MH5#5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRFS, SILMIC II
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS-16V221MH5#5
Related LinksRFS-16V, RFS-16V221MH5#5 Datasheet, Elna America Distributor
RFS-16V221MH5#5 Details Description
Related parts for RFS-16V221MH5#5
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LI-ION SM8 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 770MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf