Elna America RFS-25V220MF3#5
RFS-25V220MF3#5 picture photo
Mfg. Part Number
RFS-25V220MF3#5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
RFS-25V220MF3#5.pdf
Availability of RFS-25V220MF3#5
QUANTITY
RFS-25V220MF3#5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS-25V220MF3#5
Internal Part NumberEIS-RFS-25V220MF3#5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRFS, SILMIC II
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS-25V220MF3#5
Related LinksRFS-25V, RFS-25V220MF3#5 Datasheet, Elna America Distributor
RFS-25V220MF3#5 Details Description
Related parts for RFS-25V220MF3#5
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8MSOP datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 10BIT 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
SR BTS FT 187 15 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf