Nichicon RFS0J470MCN1GS
RFS0J470MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RFS0J470MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
RFS0J470MCN1GS.pdf
Availability of RFS0J470MCN1GS
QUANTITY
RFS0J470MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS0J470MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RFS0J470MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, FS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS0J470MCN1GS
Related LinksRFS0J47, RFS0J470MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RFS0J470MCN1GS Details Description
Related parts for RFS0J470MCN1GS
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE .200 250V BRN BRRIER SMD TR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB ROM 112QFP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 45W 1.8V 25A POS SMD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A PCB datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf