Susumu RG1005N-1400-D-T10
RG1005N-1400-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1400-D-T10
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1400-D-T10.pdf
Availability of RG1005N-1400-D-T10
QUANTITY
RG1005N-1400-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1400-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1400-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1400-D-T10
Related LinksRG1005N-1, RG1005N-1400-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1400-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-1400-D-T10
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC16S/AE16M/X datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RUGGED RJ45 R/A JACK 8POS HDR datasheet.pdf
TV 6C 6#8 (TWINAX) SKT RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf