Susumu RG1005N-1400-W-T1
RG1005N-1400-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1400-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1400-W-T1.pdf
Availability of RG1005N-1400-W-T1
QUANTITY
RG1005N-1400-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1400-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1400-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1400-W-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1400-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1400-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-1400-W-T1
TRIMMER 500K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
17P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC OPAMP CMOS RRIO SGL SC70-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
ER 6C 6#16S SKT RECP datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 63 V datasheet.pdf