Susumu RG1005N-2551-W-T5
RG1005N-2551-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2551-W-T5
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2551-W-T5.pdf
Availability of RG1005N-2551-W-T5
QUANTITY
RG1005N-2551-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2551-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2551-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2551-W-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-2551-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2551-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-2551-W-T5
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FAB,NICU,MESH,RL datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf