Susumu RG1005N-2610-C-T10
RG1005N-2610-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2610-C-T10
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2610-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-2610-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-2610-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2610-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2610-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2610-C-T10
Related LinksRG1005N-2, RG1005N-2610-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2610-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-2610-C-T10
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.5MM VERT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 70A 500V datasheet.pdf
CONN FPC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E VIOLET datasheet.pdf
HDM EMPR100F180FK datasheet.pdf
CAP FILM 0.10 UF 10% 630VDC datasheet.pdf