Susumu RG1005N-2611-C-T10
RG1005N-2611-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2611-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2611-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-2611-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-2611-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2611-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2611-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2611-C-T10
Related LinksRG1005N-2, RG1005N-2611-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2611-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-2611-C-T10
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC CONV 8BIT SER/PAR ECL 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 800W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO AB DUAL MULTIWATT11 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf