Susumu RG1005N-2672-W-T1
RG1005N-2672-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2672-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2672-W-T1.pdf
Availability of RG1005N-2672-W-T1
QUANTITY
RG1005N-2672-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2672-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2672-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2672-W-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-2672-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2672-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-2672-W-T1
RES 24K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16AWG #10 VINYL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
MICRO 21 M 18" WHT JACKS LP datasheet.pdf