Susumu RG1005N-3572-C-T10
RG1005N-3572-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-3572-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-3572-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-3572-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-3572-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-3572-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-3572-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-3572-C-T10
Related LinksRG1005N-3, RG1005N-3572-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-3572-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-3572-C-T10
IC REG BUCK 5V 1A 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT A CRS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3M RANGE 10-31VDC NPN datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
IC SDRAM 16M X 16 2.5V 66TSOP datasheet.pdf