Susumu RG1005N-361-W-T5
RG1005N-361-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-361-W-T5
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-361-W-T5.pdf
Availability of RG1005N-361-W-T5
QUANTITY
RG1005N-361-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-361-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-361-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-361-W-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-361-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-361-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-361-W-T5
PHOTODIODE UV 0.073MM SQ TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 700A DO200AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 48V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250K 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10000UH 0.083A 2W THT datasheet.pdf