Susumu RG1005N-4990-D-T10
RG1005N-4990-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-4990-D-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-4990-D-T10.pdf
Availability of RG1005N-4990-D-T10
QUANTITY
RG1005N-4990-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-4990-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-4990-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-4990-D-T10
Related LinksRG1005N-4, RG1005N-4990-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-4990-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-4990-D-T10
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3.43MM datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf