Susumu RG1005N-5362-D-T10
RG1005N-5362-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-5362-D-T10
Brief Description
RES SMD 53.6KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-5362-D-T10.pdf
Availability of RG1005N-5362-D-T10
QUANTITY
RG1005N-5362-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-5362-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-5362-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-5362-D-T10
Related LinksRG1005N-5, RG1005N-5362-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-5362-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-5362-D-T10
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ENCL SWES BFROLLER ARM ADJ SPDT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 22 GA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf