Susumu RG1005N-88R7-B-T5
RG1005N-88R7-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-88R7-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-88R7-B-T5.pdf
Availability of RG1005N-88R7-B-T5
QUANTITY
RG1005N-88R7-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-88R7-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-88R7-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-88R7-B-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-88R7-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-88R7-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-88R7-B-T5
IC AMP AUDIO PWR 68W AB TO220-11 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 10.5A 6.6 MOHM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2090 06000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf