Susumu RG1005N-95R3-B-T1
RG1005N-95R3-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-95R3-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-95R3-B-T1.pdf
Availability of RG1005N-95R3-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-95R3-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-95R3-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-95R3-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-95R3-B-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-95R3-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-95R3-B-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-95R3-B-T1
GDT 350V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 165BGA datasheet.pdf