Susumu RG1005P-111-B-T5
RG1005P-111-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-111-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-111-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-111-B-T5
QUANTITY
RG1005P-111-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-111-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-111-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-111-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-111-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-111-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-111-B-T5
RES 200 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 60V DO-214AC datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
SEMICONDUCTOR FUSEKIT datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
WHT 3 POS BRUSHED RTN R LGH datasheet.pdf