Susumu RG1005P-163-W-T1
RG1005P-163-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-163-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-163-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-163-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-163-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-163-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-163-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-163-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-163-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-163-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-163-W-T1
RACK STEEL 17.5X21X10.75 BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC GATE CML UNIV I/O TERM 16-MLF datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 50PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
SECURE VIEWER UPGRD (32-64) datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf