Susumu RG1005P-1781-W-T5
RG1005P-1781-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-1781-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-1781-W-T5.pdf
Availability of RG1005P-1781-W-T5
QUANTITY
RG1005P-1781-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-1781-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-1781-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-1781-W-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-1781-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-1781-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-1781-W-T5
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK DOUBLE GRIP TEST CONN ORN datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM NPN/NO datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0503 datasheet.pdf
31+31 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS+2 FIBER CRIMP datasheet.pdf