Susumu RG1005P-3160-W-T1
RG1005P-3160-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-3160-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-3160-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-3160-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-3160-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-3160-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-3160-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-3160-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-3160-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-3160-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-3160-W-T1
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 216V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAM4L XPLAINED PRO EVAL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A POWERDI123 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf