Susumu RG1005P-392-W-T5
RG1005P-392-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-392-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-392-W-T5.pdf
Availability of RG1005P-392-W-T5
QUANTITY
RG1005P-392-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-392-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-392-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-392-W-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-392-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-392-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-392-W-T5
CONN RECEPT 9POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf