Susumu RG1005P-4022-B-T5
RG1005P-4022-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-4022-B-T5
Brief Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-4022-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-4022-B-T5
QUANTITY
RG1005P-4022-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-4022-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-4022-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-4022-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-4022-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-4022-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-4022-B-T5
SWITCH DIP SLIDE 4-POS 1MM 6V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG JMD 70POS SIDE GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TERM FEMALE 18-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf