Susumu RG1005P-510-D-T10
RG1005P-510-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-510-D-T10
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-510-D-T10.pdf
Availability of RG1005P-510-D-T10
QUANTITY
RG1005P-510-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-510-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-510-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-510-D-T10
Related LinksRG1005P-, RG1005P-510-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-510-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-510-D-T10
EMULATOR FLASH FLEXROM III 8MEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 1X1 16TQFN datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-36V 2.8A datasheet.pdf
GROMMET RUBBER GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RJ FIELD HEX NUT RECEPT MET GLAN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf