Susumu RG1005P-5902-B-T5
RG1005P-5902-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-5902-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-5902-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-5902-B-T5
QUANTITY
RG1005P-5902-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-5902-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-5902-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-5902-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-5902-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-5902-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-5902-B-T5
IC DUAL LVDS LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12.5NH 3A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED T1 3/4 WG 525NM GREEN 24VDC datasheet.pdf