Susumu RG1005P-66R5-C-T10
RG1005P-66R5-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-66R5-C-T10
Brief Description
RES SMD 66.5OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-66R5-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-66R5-C-T10
QUANTITY
RG1005P-66R5-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-66R5-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-66R5-C-T10
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-66R5-C-T10
Related LinksRG1005P-6, RG1005P-66R5-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-66R5-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-66R5-C-T10
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRY/WHT 500' datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AA datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 46CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
MARKER NUMBER OUTDOOR 8 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM 11.5VC 2LLP datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf