Susumu RG1005P-6811-D-T10
RG1005P-6811-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-6811-D-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.81KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-6811-D-T10.pdf
Availability of RG1005P-6811-D-T10
QUANTITY
RG1005P-6811-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-6811-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-6811-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-6811-D-T10
Related LinksRG1005P-6, RG1005P-6811-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-6811-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-6811-D-T10
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON D 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 2C SHLD 300V datasheet.pdf