Susumu RG1005P-8661-C-T10
RG1005P-8661-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-8661-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-8661-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-8661-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-8661-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-8661-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-8661-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-8661-C-T10
Related LinksRG1005P-8, RG1005P-8661-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-8661-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-8661-C-T10
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
LED 2MM 5V RT ANGLE RED PCMNT datasheet.pdf
CONN ADAPTER MOUSE PS/2 datasheet.pdf
IC PWR INT SWITCH DUAL 30-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf