Susumu RG1005V-1211-P-T1
RG1005V-1211-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-1211-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-1211-P-T1.pdf
Availability of RG1005V-1211-P-T1
QUANTITY
RG1005V-1211-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-1211-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-1211-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-1211-P-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-1211-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-1211-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-1211-P-T1
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V SSMINI4 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 225W datasheet.pdf
TRISIL 100A 160V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-2-V2 datasheet.pdf
1" PET BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf