Susumu RG1005V-1581-W-T5
RG1005V-1581-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-1581-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-1581-W-T5.pdf
Availability of RG1005V-1581-W-T5
QUANTITY
RG1005V-1581-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-1581-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005V-1581-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-1581-W-T5
Related LinksRG1005V-, RG1005V-1581-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-1581-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005V-1581-W-T5
IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK .75" X 4' datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 320 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf