Susumu RG1005V-1910-C-T10
RG1005V-1910-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-1910-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-1910-C-T10.pdf
Availability of RG1005V-1910-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005V-1910-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-1910-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005V-1910-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-1910-C-T10
Related LinksRG1005V-1, RG1005V-1910-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-1910-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005V-1910-C-T10
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 26AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5719 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf