Susumu RG1005V-2871-B-T1
RG1005V-2871-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-2871-B-T1
Brief Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-2871-B-T1.pdf
Availability of RG1005V-2871-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005V-2871-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-2871-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-2871-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-2871-B-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-2871-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-2871-B-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-2871-B-T1
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-17POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf