Susumu RG1005V-2941-C-T10
RG1005V-2941-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-2941-C-T10
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-2941-C-T10.pdf
Availability of RG1005V-2941-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005V-2941-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-2941-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005V-2941-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-2941-C-T10
Related LinksRG1005V-2, RG1005V-2941-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-2941-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005V-2941-C-T10
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .050 CHAMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SR BTS CB 58 16 ASY datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 14POS datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf