Vishay/Dale RWR84S17R4FSB12
RWR84S17R4FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S17R4FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S17R4FSB12.pdf
Availability of RWR84S17R4FSB12
QUANTITY
RWR84S17R4FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S17R4FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S17R4FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S17R4FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S17R4FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S17R4FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S17R4FSB12
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 82K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.3W MONO D 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf