Susumu RG1005V-4990-B-T1
RG1005V-4990-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-4990-B-T1
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-4990-B-T1.pdf
Availability of RG1005V-4990-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005V-4990-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-4990-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-4990-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-4990-B-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-4990-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-4990-B-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-4990-B-T1
Crystal 6.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
IC DUAL NON-INV PWR DRVR 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
PELTIER CP14,127,10,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
RES 3.975K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MICRO 37C P /11 10CR 72" datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf