Susumu RG1005V-9760-P-T1
RG1005V-9760-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-9760-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-9760-P-T1.pdf
Availability of RG1005V-9760-P-T1
QUANTITY
RG1005V-9760-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-9760-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-9760-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-9760-P-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-9760-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-9760-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-9760-P-T1
IC CPLD 144MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 3 DB datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 795MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 7' GN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD datasheet.pdf