ebm-papst Inc. RG125-19/12N/2
RG125-19/12N/2 picture photo
Mfg. Part Number
RG125-19/12N/2
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 180X40MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
RG125-19/12N/2.pdf
Availability of RG125-19/12N/2
QUANTITY
RG125-19/12N/2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG125-19/12N/2
Internal Part NumberEIS-RG125-19/12N/2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package25
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesRG125DC
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H x 40mm W
Air Flow51.5 CFM (1.46m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise58 dB(A)
Power (Watts)5.00W
RPM2550 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 167°F (-30 ~ 75°C)
Current Rating-
Voltage Range7 ~ 15VDC
Life Expectancy62500 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic, Glass Filled
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG125-19/12N/2
Related LinksRG125-1, RG125-19/12N/2 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RG125-19/12N/2 Details Description
Related parts for RG125-19/12N/2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN QUAD LO CURR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
METRAL MINICOAX RECE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V .83A PCB datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 0805 datasheet.pdf