Susumu RG1608N-1021-C-T5
RG1608N-1021-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1021-C-T5
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1021-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-1021-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1021-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1021-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1021-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1021-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1021-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1021-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1021-C-T5
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DUAL BIN UP-COUNTER 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 2POS 3' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
RACK ENCLOSURE CABINET datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf