Susumu RG1608N-1071-D-T5
RG1608N-1071-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1071-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1071-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1071-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1071-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1071-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1071-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1071-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1071-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1071-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1071-D-T5
HEATSINK VERT .85"H BLACK TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
SHEET FAM5 210X297MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO216 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf