Vishay/Dale RN55E7752BRE6
RN55E7752BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7752BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 77.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7752BRE6.pdf
Availability of RN55E7752BRE6
QUANTITY
RN55E7752BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7752BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E7752BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7752BRE6
Related LinksRN55E7, RN55E7752BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7752BRE6 Details Description
Related parts for RN55E7752BRE6
IC SW DUAL ANLG CMOS SPST 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SOFTWARE CW BLD SPT MPC5XX datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 300V 8A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 14POS datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 25POS datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf