Susumu RG1608N-1211-D-T5
RG1608N-1211-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1211-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1211-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1211-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1211-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1211-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1211-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1211-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1211-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1211-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1211-D-T5
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 700MA 95 MOHM datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NAT 20"L X 16"W datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 270MA 580 MOHM datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT UHF MINIPLUG-SMA JACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD G ZINC ROHS datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 1MM RND .250" datasheet.pdf