Susumu RG1608N-1241-C-T5
RG1608N-1241-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1241-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1241-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-1241-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1241-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1241-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1241-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1241-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1241-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1241-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1241-C-T5
IC LOGIC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-MQFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG02G/AF02/AFG02G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL AD9520-0 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
EMBEDDED USB datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf