Susumu RG1608N-161-W-T5
RG1608N-161-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-161-W-T5
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-161-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-161-W-T5
QUANTITY
RG1608N-161-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-161-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-161-W-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-161-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-161-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-161-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-161-W-T5
POST BINDING TIN PLATE BRASS BLK datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 30A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 25MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CUBESUITE + FOR V850 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD datasheet.pdf