Susumu RG1608N-1690-W-T5
RG1608N-1690-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1690-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1690-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-1690-W-T5
QUANTITY
RG1608N-1690-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1690-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1690-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1690-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1690-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1690-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1690-W-T5
IC FPGA 78 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.2875V SC70 datasheet.pdf
LENS TIR 26.5MM FROSTED MEDIUM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P4T 300MA 30V datasheet.pdf