Susumu RG1608N-1690-W-T5
RG1608N-1690-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1690-W-T5
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1690-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-1690-W-T5
QUANTITY
RG1608N-1690-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1690-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1690-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1690-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1690-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1690-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1690-W-T5
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf