Susumu RG1608N-1961-W-T5
RG1608N-1961-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1961-W-T5
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1961-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-1961-W-T5
QUANTITY
RG1608N-1961-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1961-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1961-W-T5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1961-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1961-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1961-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1961-W-T5
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LIS302DL datasheet.pdf
SENSOR 2000 PSI 1/8 NPT 9V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
ANVIL .055 INCH WIRE CRIMP WID datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf