Susumu RG1608N-201-D-T5
RG1608N-201-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-201-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-201-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-201-D-T5
QUANTITY
RG1608N-201-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-201-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-201-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-201-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-201-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-201-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-201-D-T5
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 13.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN TAB HSG .312 3POS NATRL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 108 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
WIRING BRIDGE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf