Susumu RG1608N-2051-B-T1
RG1608N-2051-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2051-B-T1
Brief Description
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2051-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-2051-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2051-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2051-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2051-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2051-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2051-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2051-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2051-B-T1
CONN TERM SOCKET 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP 5V W/REF 16-QSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
MC6 24VDC SS SFTY CONT PWR/RST-0 datasheet.pdf