Susumu RG1608N-241-W-T1
RG1608N-241-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-241-W-T1
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-241-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-241-W-T1
QUANTITY
RG1608N-241-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-241-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-241-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-241-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-241-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-241-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-241-W-T1
CABLE ASSEM FIBER ST-ST 10 METER datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE PULL SAFETY SWITCH 120VAC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 500' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE BLK 19 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
2200UF 10V 16X25 105C RAD datasheet.pdf