Susumu RG1608N-2670-B-T1
RG1608N-2670-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2670-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2670-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-2670-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2670-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2670-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2670-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2670-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2670-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2670-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2670-B-T1
EDGECARD 112PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 15NS 28-DIP datasheet.pdf
IC CLK GEN FIELD QUAD PROG 24QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf