Susumu RG1608N-2670-B-T5
RG1608N-2670-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2670-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2670-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-2670-B-T5
QUANTITY
RG1608N-2670-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2670-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2670-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2670-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2670-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2670-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2670-B-T5
RES SMD 17.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, 2-COI datasheet.pdf