Susumu RG1608N-2672-W-T5
RG1608N-2672-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2672-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2672-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-2672-W-T5
QUANTITY
RG1608N-2672-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2672-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2672-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2672-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2672-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2672-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2672-W-T5
JUMPER-H1500TR/A3048W/X 4" datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SENSOR HI-IMP 30PSIA DIP PKG datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
XFRMR 3.3V 13.5W 77.4UH POE EP13 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
ARS RELAY 1 FORM C 3V datasheet.pdf